Amaç ve Hedeflerimiz

Bu blogu açmaktaki gayemiz belirttiğimiz gibi her görüşten insanın fikir ve eserlerinin derlenip okunabildiği bir alan oluşturmak. Sosyal medyada herkes elbette kendi fikrini paylaşabiliyor. Yahut yazdıklarımızı paylaşabileceğimiz bir çok farklı mecra var. Fakat biz burada herkesin en çok kendi sesini işittiği o sanal bireysellikten yahut kendi içindeki sesi bastırmak için sürekli sığındığı gürültüden ziyade kendisini ifade edebildiği toplumsal bir yazılı sanal alan oluşturmanın peşindeyiz. Bize -buradaki biz de hepimiz elbet- ait bir alan ve şimdilik sanal. Bir başka açıdan belki de bazılarımız farklı farklı yerlerde ve dergilerde zaten yazmaktayız fakat böyle bir alana ihtiyaç olduğunu düşünmemize neden olan saiklerden biri de bu, çünkü bu kadar çok alternatif olması birbirimizden haberimiz olmasını da engelliyor. Bu nedenle başka yerde yayımlanan eserlerinizi de gönderebilirsiniz.
Birimizin fikirlerinin diğerlerini daha fazla düşünmeye ve kitap karıştırmaya sevk etmesini, buradaki her yazının itiraz ihtimâliyle yayımlanmasını istiyoruz. Bu itirazdan da elbette muhalefet ettiği fikrin karşısında kendi fikrini temellendirerek düzgün bir üslupla ortaya koyabilmiş olması bekleniyor. Okuduğumuz ve başkalarına da mutlaka önermek isteyeceğimiz bir kitaptaki altı çizilen satırların ya da kitap hakkında kaleme alınmış bir tahlil ve tenkit yazısının, bir film için yazılmış eleştirinin burada paylaşılmasını arzu ediyoruz. Öte yandan fotokopi almak için beklenen sırada birimizin(kendinizin )yazdığı şiiri veya yazıyı altını çizerek okumak için bir başkasının çıktı aldığını görmek de mümkün olabilsin istiyoruz.
Şu herkesçe bilinen bir gerçek ki yeni fikirler ancak diğer fikirlerin detaylıca araştırılıp okunmasıyla doğduğu gibi bir edebi anlayış da ancak kalemi eline alma cüretini göstermiş kişilerin eski edebiyatı olduğu kadar kendi çağdaşı olan kişileri de okumasını gerektirir. Biz ekol olarak bunu kendi içimizde de yapmanın lüzumunu hissediyoruz. Bunların mümkün olabilmesi için böyle bir yola çıkmak, inşa edilmesini arzu ettiğimiz ve temeli zaten köklerimizde var olan zemine bir tuğla koymak  sonrasında mümkün oldukça çok kişiye ulaşıp çağrımızı duyurabilmek istedik. Bundan sonrasını gerçekleştirmek hepimize kalan bir mesele. Başarabilmemiz için hep birlikte omuz vermemiz gerekiyor zirâ.
“Gelenek biziz!” diyerek çıktığımız bu yolda sizi davet ettiğimiz bu yüke talip olmak için çalışmalarınızı Word formatında gelenekbiziz@gmail.com adresine postalamanızı bekliyoruz. Resmî adınızla yahut bir müstearla nasıl arzu ederseniz öyle gönderebilirsiniz. Müstearın karşısında ‘kendi adınız ‘ yerine ‘resmi adınız’ ifadesini kullandık çünkü bir kişinin kendi seçtiği ismin başkalarının onun için belirlediğinden çok daha kendine ait olabileceği kanaatindeyiz.
Derdimizi dilimiz döndüğünce anlatabildiğimize inanarak davetimizi aynı sözcüklerle yineliyoruz. Bulunduğumuz yeri “hür tefekkürun kalesi” olarak var edebilmek için buyurunuz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s